Przeskocz nawigację

Może niektóre osoby to zainteresuje. W USA nie ma wyższego tytułu naukowego niż PhD, czyli doktorat. Nie ma również habilitacji. Jeżeli mówi się o kimś professor, to ma się na myśli posadę, a nie tytuł naukowy.

Studia dzielą się na dwie grupy: undergraduate i graduate. Te pierwsze to 4-letnie studia licencjackie, które kończy się tytułem Bachelor. Na tym etapie zdecydowana większość Amerykanów kończy swoją edukację. Myślę, że wynika to z dwóch względów, po pierwsze licencjat zupełności wystarcza, aby znaleźć dobrą pracę. Po drugie studia są bardzo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na ich kontynuację. Rok studiów undergraduate kosztuje średnio $20-30k, dlatego przeważnie studenci kończą studia z ogromnymi kredytami bankowymi. Na marginesie, rok na Harvardzie czy MIT kosztuje ok $45-50k!!

Doktorat można robić bezpośrednio po studiach licencjackich, ale trwa to trochę dłużej. W takim układzie magisterkę robi się niejako w locie, która jest z reguły preambułą do doktoratu. Doktorat, mając już tytuł magistra, robi się mniej więcej w ciągu 4-6 lat. Oczywiście są tacy, którzy robią go w 9 lat, ale to są raczej wyjątki.

Licencjat robią głównie Amerykanie, aczkolwiek magisterium i doktorat robią w ogromnej większości obcokrajowcy. Na przykład na moich wykładach (20-30 osób) jest 3 Amerykanów, a pozostali ludzie to głównie Chińczycy, Hindusi, Turkowie, Grecy i Irańczycy. Te pięć nacji zdecydowanie przeważa. Nie poznałem na razie żadnego Polaka. Niewielu ludzi przyjeżdża tutaj z Europy Zachodniej – poznałem tylko jednego Hiszpana i Szwedkę. Afryka i Ameryka Południowa też nie są licznie reprezentowane – co w przypadku tej drugiej, trochę zaskakujące.

Te dane są oczywiście nieobiektywne i mało miarodajne, ale dają pewne wrażenie. Jako osoba z Europy, czuję się w mniejszości – dziwne, ale ciekawe uczucie :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: