Przeskocz nawigację

Tak naprawdę, Boston to wcale nie jest duże miasto, ma zaledwie 600,000 mieszkańców i jako samo miasto jest mniejsze na przykład od Wrocławia. Biorąc jednak pod uwagę tzw. Greater Boston, czyli aglomerację miejską, ludność sięga 5.8mln mieszkańców. Prawdę mówiąc, przylatując tutaj spodziewałem się większych liczb. Potęga tego miasta (i okolicy) kryje się jednak nie w populacji, ale liczebności ośrodków akademickich. Według rankingu serwisu ePodunk, jest to najlepsze miasto do studiowania w USA, znajduje się tutaj ponad 100 wyższych uczelni, w tym słynny Harvard i MIT. Właśnie z tego powodu Boston nazywa się czasami Atenami Ameryki.Ostatnio zauważyłem, że prawie codziennie czytam o jakimś morderstwie, gwałcie czy napadzie. Nabrałem wrażenia, że przestępczość jest tutaj bardzo duża. W 2004 roku naliczono 61 morderstw, 269 gwałtów, 2428 kradzieży i 4159 napadów, więc tak naprawdę chyba nie jest źle.

Ciekawie prezentuje się przekrój społeczeństwa. W 2000 roku biali stanowili tutaj 49,5% ludności, czarni 24%, latynosi 14% i azjaci 7.5%. Obserwuje się największy przyrost azjatów i latynosów przy jednoczesnym spadku populacji białych. Ludzie porozumiewają się tutaj w 140 językach! Najwięcej imigrantów dotarło z Irlandii, Włoch i Puerto Rico. Liczba ludzi z polskim pochodzeniem znajduje się dopiero na 10 miejscu.

I faktycznie, za każdym razem jak podróżuję metrem słyszę co najmniej 5 różnych języków i widzę wszystkie kolory skóry. Przyznam się jednak szczerze, że za wyjątkiem jednego przypadku, Polaków przypadkiem jeszcze nie spotkałem. Niedawno okazało się, że jeden ze studentów, który ma zajęcia przed moimi jest synem Polaka i mówi po polsku. Oczywiście pierwsze co usłyszałem, to było „Jak sze masz?” :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: