Przeskocz nawigację

Mimo iż minęło już prawie (bez dwóch dni) 5 miesięcy od kiedy wyleciałem do Stanów, a nadal nie mogę się przyzwyczaić do tutejszych jednostek. Wszystko jest mierzone inaczej – długość, objętość, waga, temperatura, ciśnienie, powierzchnia… Na przykład jednostki długości – cale, stopy, jardy, mile – żeby to się jeszcze jakoś dało zapamiętać! Mila to 1760 jardów, jard to 3 stopy, stopa do 12 cali ( cal to 25.4 mm). Gdzie tu jakaś regularność? Mam ogromne problemy żeby sobie te długości wyobrażać – cały czas przeliczam na system metryczny, tego nie da się zakodować w wyobraźni. Dodatkowo, dzięki temu, że cal to duża jednostka, bardzo często (np. przy kupnie klucza do roweru, śrubki, itd), spotyka się wielkości ułamkowe – 3/4, 11/16 cala….Zależności między jendostkami długości, wcale nie przekładają się na inne – w objętości galon to 4 kwarty, a kwarta to dwie pinty (pinta to 550.61 mL)…Jeżeli chodzi o produkty, które można kupić w sklepie nie jest źle, bo praktycznie na każdym jest zarówno jednostka amerykańska i metryczna. Gorzej jak się z kimś rozmawia – jaką powierzchnię ma mój pokój? Jaką objętość ma ten garnek? Jakie jest ciśnienie w oponie? Jak daleko masz od domu na przystanek metra? Można zwariować! Ciekwostką natomiast jest częstotliwość z jaką Amerykanie używają słowa tuzin. Uwielbiają używać zwrotów w stylu Kupiłem pół tuzina piw, Kup 2 tuziny jajek, itd.. Po co używać cyfty 6, albo liczby 24?

Tak jak istnienie powyższych jednostek można jeszcze zrozumieć, bo mają brytyjskie pochodzenie, tak jednostka temperatury – Fahrenheit – jest zupełnie bezsensowna i niepraktyczna. Niemiecki fizyk o tym samym nazwisku narysował sobie kiedyś skalę i notował. I tak mu wyszło, że woda zamarza w temperaturze 32 stopni, gotuje się w 212, a temperatura ciała to 98.2.. Czym jest 0 i 100 stopni Fahrenheita? A kogo to interesuje!

Cały wywód przyszedł mi do głowy, bo od dwóch dni jest tu bardzo zimno – Poniżej 32 stopni (sic!). I nie wiadomo, czy założyć czapkę i rękawiczki, czy kąpielówki…..

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: